poniedziałek, 12 marca 2012

Czepałgasz - czeczeńskie placki


Dziś pyszne i ciekawe danie obiadowe prosto z patelni. Popularne placki z nieznanej mi dotąd kuchni czeczeńskiej, na które skrócony przepis dostała moja przyjaciółka uczestnicząc w jakichś warsztatach. Szczątkowe zapiski uzupełniłam po swojemu, więc nie wiem, na ile nasz wytwór przystaje do oryginału, ale ważne, że efekt był bardzo smaczny. I czasu na przygotowanie, i pieniędzy na składniki potrzeba mało, to chyba jeszcze nie raz te placki pochłonę na obiad.




Czepałgasz - czeczeńskie placki twarogowe 

Składniki:
na 3 porcje
  • 450-500 g mąki pszennej,
  • 400 ml kefiru
  • 300 g twarogu
  • jajko
  • szczypiorek 
  • mała cebula
  • pół łyżeczki sody
  • sól i pieprz do smaku 

Mąkę wymieszać z lekko podgrzanym kefirem, dodać sodę. Dobrze wyrobić ciasto. Następnie przygotować farsz: połączyć twarożek, z jajkiem, solą, pieprzem i drobno posiekanym szczypiorkiem i cebulką. Z ciasta uformować kilka okrągłych placków.  Farsz położyć na rozwałkowane placki, boki ciasta zawinąć do środka i zlepić, tak by farsz był ukryty. Placki z farszem znowu rozwałkować. Smażyć z obu stron po kilka minut na patelni z minimalną ilością tłuszczu. Ułożyć na talerzu jeden na drugim i przekroić wierzę na cztery części - jeść trójkąty. Świetnie smakują np. z sosem czosnkowym.

Smacznego!
P.




8 komentarzy:

  1. Wyglądają baaardzo zachęcająco! Koniecznie do zrobienia, tylko będę musiała zastąpić jakoś twaróg, bo nie mam dostępu do niego:/

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepadam za takimi smakami, koniecznie muszę wypróbować:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takich jeszcze nie widziałam. Zapowiadają się pysznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. O to moje smaki. Zapisuję do zrobienia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrobiłam:) Wyszły bardzo smaczne:)

    OdpowiedzUsuń
  6. @Istria
    bardzo się cieszę, że smakowało :) a ja właśnie się zbieram do kolejnego podejścia...

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajnie, że taki przepis tez tu się znalazł:) Uwielbiam Czepałgasz. Muszę spróbować z jajkiem, bo nigdy tak nie robiłam.
    w Czeczeni placuszki podsmaża się bez tłuszczu,po prostu wrzuca na patelnie z grubym dnem a ewentualną mąkę pozostałą po smażeniu zmywa się z placuszka wodą. Placki można przelewać roztopionym masłem.
    PYCHA !!!!!!
    Pozdrawiam cieplutko

    Dotka

    OdpowiedzUsuń

Tu możesz zamieścić swój komentarz do naszego posta. Jesteśmy bardzo wdzięczne za wszystkie słowa z Waszej strony! :)