czwartek, 12 grudnia 2013

Kruche pierniczki choinkowe



Ja nie muszę się ograniczać (co do produktów, bo co do kalorii to już inna kwestia, hihi), więc po bezglutenowych propozycjach od Asi pora na moje, bardzo tradycyjne, wręcz najzwyklejsze z możliwych, kruche pierniczki! Są proste w przygotowaniu, nie potrzebują wyszukanych składników, a do tego można je jeść właściwie od razu - nie muszą leżakować. U mnie jednak na razie jest zakaz ich zjadania (choć część już przepadła w niewyjaśnionych okolicznościach...), znikną dopiero po świętach, bo zostały przeznaczone do celów wyższych - na choinkę :) Takie domowe smakołyki, niezdarnie ozdobione i pięknie pachnące, idealnie wręcz pasują na świąteczne drzewko, nadając mu jeszcze bardziej wyjątkowy charakter!



Kruche pierniczki na choinkę
porcja na około 40 pierniczków, 
na podstawie MałejCukierenki

Składniki:
  • 150g schłodzonego masła
  • 250g mąki
  • 80g cukru pudru
  • 100g miodu 
  • 2 żółtka
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • łyżka kakao
  • 4-5 łyżeczek przyprawy do piernika
  • dodatkowo: lukier i posypki do ozdabiania
Mąkę przesiać i dodać do niej przyprawy korzenne, proszek do pieczenia, cukier puder, kakao, wymieszać. Dodać posiekane masło i przez chwilę rozcierać. Wlać miód, dodać żółtka i szybko zagnieść ciasto - będzie miało dość luźną, kleistą konsystencję. Zawinąć je w folię spożywczą i wstawić na 30 minut do lodówki.
Schłodzone ciasto, podsypując mąką, rozwałkować (ja chciałam mieć cieniutkie pierniki, więc wałkowałam i wykrajałam od razu na blaszce, by nie mieć problemów z przenoszeniem). Z ciasta wycinać foremkami pierniczki i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi niewielkie odstępy.
Piec w temperaturze 170 stopni przez około 10-12 min (w zależności od grubości - obserwować, by się nie zaczęły przypalać). Studzić na kratce*.

Ostudzone ciasteczka ozdabiać według uznania - ja użyłam lukru królewskiego, kolorowych pisaków lukrowych i cukierniczych gwiazdek i koralików.
Gotowe pierniczki przechowywać w puszce / powiesić na choince.

* Jeśli chcemy powiesić pierniki na choince, zanim całkowicie wystygną (stygnąc, twardnieją), należy poprzebijać je grubą igłą i ponawlekać na sznureczki). 


Smacznego!
P.

środa, 11 grudnia 2013

Lukier królewski, cytrynowy, rumowy, klasyczny i serowy


Przynajmniej raz w roku każdy z nas tworzy ciasteczka, do których potrzebuje niezawodnego lukru. Ja sama pamiętam jak w historii wielokrotnie kombinowałam próbując ustalić idealne proporcje dla lukru, zarówno takiego na polewy, jak i do zdobienia.... Aby ułatwić Wam pracę na później podam przepisy na kilka niezawodnych lukrów. 


Pierwszy idealnie nadaje się do zdobienia. Przy jego użyciu można cudownie udekorować pierniczki, ozdobić babeczki, po prostu stworzyć cuda. Łatwo się rozprowadza, jest bardzo trwały, a poza tym nie sztywnieje zbyt szybko. 

Lukier królewski
przepis z Moich Wypieków
zdobienie - około 150 ciastek
jak jako podkład - 80
Składniki:
  • 90 g białka 
  • 445 g cukru pudru
  • 5 - 7 kropli soku z cytryny (może być w butelce) lub 4 - 5 kropli białego octu winnego
Białka oddzielić od żółtek z jednodniowym wyprzedzeniem. Przelać je do czystego, suchego naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni. Przed samym ubijaniem przecedzić białko przez drobne sitko, np. od herbaty.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki na lukier. Ucierać przez 10 - 20 minut na najniższych obrotach miksera przy użyciu końcówki mieszającej w kształcie litery 'K'. Nie wolno ubijać zbyt szybko - spowoduje to napowietrzenie cukru i utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują pękanie lukru. W gotowym lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina. Jest to podstawowy przepis do lukrowania dużych, płaskich powierzchni na ciasteczkach, dobrze się rozprowadza.
Z papieru do pieczenia zrobić tutkę, odciąć końcówkę, wypełnić lukrem królewskim i dekorować ciasteczka. Ja do dekoracji używam jednorazowych rękawów cukierniczych i tylek. 
Do wyciskania kształtów, kwiatków, postaci, szczegółów - na każde 175 g gotowego powyższego lukru należy dodać 1 łyżkę przesianego cukru pudru i wymieszać (nie ubijać). Wtedy lukier jest bardziej gęsty. 
W każdym przypadku, jeśli uważacie, że lukier jest zbyt rzadki - należy dodać więcej cukru pudru, jeśli zbyt gęsty - więcej białka.
Jeśli chcemy, aby miał różne kolory, wystarczy dodać odrobinę barwnika, czasem należy wtedy dodać odrobinę więcej cukru. 


Druga propozycja to najprostsza odsłona lukru. Jego wykonanie jest błyskawiczne i wręcz banalne, zawsze niezawodny, jednak trudniejszy do dekorowania niż przedstawiona powyżej jego "ulepszona wersja". 

Lukier królewski II
Składniki:
  • 1 białko
  • 1 szklanka cukru pudru
Białko utrzeć z cukrem pudrem np. drewnianą pałką lub łyżką. Nie powinno być najmniejszych grudek w lukrze. Prawdopodobnie trzeba będzie dodać więcej cukru pudru (kilka łyżek - do pół szklanki) co zależy od rozmiarów jajka. Lukier powinien być bardzo gęsty. Gęsty na tyle, że będzie się dało z niego zrobić wzorek. Można zrobić próbę: wziąć na patyczek do szaszłyków małą ilość lukru i zrobić wzorek - nie powinien się rozlewać. Z papieru do pieczenia wykonać rożek, odciąć końcówkę (powinna być bardzo mała). Niektórzy używają do tego strzykawek, rękawów cukierniczych, woreczków z odciętym rogiem - musicie wyczuć, jak Wam będzie łatwiej. Dekorować pierniczki. Lukier zastyga niemal od razu.




Powyższe lukry można było stosować do dekoracji ciasteczek. Teraz lukry, które się nadają jako polewy. Jako pierwszy - najprostszy, słodki. 

Lukier
Składniki:
  • 2 szklanki cukru pudru
  • kilka łyżek gorącej wody
Cukier puder wsypać do miseczki. Dolewać gorącą wodę, łyżka po łyżce, mieszając i rozcierając grzbietem łyżki. Gdy lukier będzie lejący, ale nie za gęsty, maczać w nim ciastka lub polać nim ciasto. 


Lukier cytrynowy
Składniki:
  • 2 szklanki cukru pudru
  • kilka łyżek soku z cytryny
Cukier puder wsypać do miseczki. Dolewać gorącą wodę, łyżka po łyżce, mieszając i rozcierając grzbietem łyżki. Gdy lukier będzie lejący, ale nie za gęsty, maczać w nim ciastka lub polać nim ciasto. 


Lukier rumowy
Składniki:
  • 2 szklanki cukru pudru
  • kilka łyżek gorącej wody2 łyżki rumu
Cukier puder wsypać do miseczki. Dolewać gorącą wodę, łyżka po łyżce, mieszając i rozcierając grzbietem łyżki. Gdy lukier będzie lejący, ale nie za gęsty, maczać w nim ciastka lub polać nim ciasto. 


Na koniec, może nie lukier, ale coś pomiędzy lukrem, a polewą. Bardziej dietetyczna odsłona lukru (jeśli ktokolwiek się odważy nazwać lukier dietetycznym ;)) - z wykorzystaniem twarożku.

Lukier na twarożku
Na polewę:
  • 25 g masła
  • 1,5 szklanki cukru pudru
  • pół łyżeczki aromatu waniliowego
  • 100 g twarogu mielonego
 Aby przygotować polewę zmiksować wszystkie jej składniki. Posmarować wystudzone ciasto. 

Bezglutenowe pierniczki


Moje główne tegoroczne świąteczne pytanie - co piec jak nic nie można jeść? Wszystko z glutenem odpada, kakao odpada, migdały, kokos, po prostu wszystkie orzechy odpadają... Wniosek po moich długich rozważaniach był jeden - i tak w efekcie będę piekła ciasta, których nawet nie skosztuję, ale niech chociaż rodzinka się delektuje. :) Jednak ile można rzeczy dla siebie samej dozwolonych upiec, tyle upiekę - jako pierwsze pierniczki! Pachną i wyglądają jak tradycyjne, są troszkę bardziej kruche i potrzebują tylko kilka dni, by być miękkie. Pychotka, dla kogo jednego? ^^



Bezglutenowe pierniczki
porcja na około 40 pierniczków
Składniki:
  • 60 g masła
  • 6 łyżek miodu
  • 140 g cukru trzcinowego nierafinowanego (Dark Muscovado)
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki cynamonu mielonego
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • pół łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • pół łyżeczki mielonego kardamonu
  • pół łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 100 g mąki ryżowej brązowej
  • 150 g mąki ryżowej jasnej
  • 100 g mąki jaglanej
  • 50 g mąki kukurydzianej
W kąpieli wodnej roztopić masło. Dodać miód, cukier, przyprawy i roztrzepane widelcem jajka. Wymieszać i podgrzać, do uzyskania gęstej gładkiej masy. Przelać do miski, dodać mąki z sodą. Wyrobić malakserem z hakami. Ciasto będzie lekko płynne. Przykryć folią i wstawić na co najmniej 2 godziny do lodówki (najlepiej na noc). Przed użyciem wstawić na 15 minut do zamrażalnika. 
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Podsypując mąką kukurydzianą rozwałkować ciasto na grubość około 5 mm. Wycięte kształty układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 10-12 minut. Kiedy przestygną dekorować lukrem. Przechowywać w szczelnych metalowych lub plastikowych pojemnikach.

Smacznego!
J.


wtorek, 10 grudnia 2013

Migdałowe śnieżynki


 
Małe migdałowe ciasteczka, które sprawdzą się w każdej sytuacji - jako przekąski o każdej porze roku lub też szybkie pierniczki w okresie świątecznym. Przyozdobione lukrem wręcz idealnym - wspaniałym do smarowania, malowania, barwienia, a przy okazji niezłym w smaku. Dopiero tworząc te ciasteczka odkryłam, jak wspaniała jest zabawa w kolory na małych wypiekach! Was do tego zachęcam, a sama zdecydowanie na tym nie poprzestanę... :)


Migdałowe śnieżynki
porcja na około 50 ciastek
Składniki:
  • 290 g masła, zimnego
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 duże jajko
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki tartych migdałów
  • 1 łyżeczka aromatu migdałowego
  • szczypta soli
Na lukier:
  • 300 g cukru pudru
  • 2 białka
  • 3 krople soku z cytryny
  • czerwony i zielony barwnik spożywczy
Wszystkie składniki na ciastka wrzucić do malaksera i zmiksować, aż ciasto będzie tworzyło gładką kulę. Można również wszystkie składniki posiekać szybko nożem i krótko wyrobić ręcznie. Ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 1 godzinę.
Po schłodzeniu ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm, podsypując delikatnie mąką. Wykrawać okrągłe kształty. Układać na papierze do pieczenia, zachowując małe odstępy.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut, do lekkiego zezłocenia. Wystudzić na kratce.
Przygotować lukier. Białka przecedzić przez sitko. Wszystkie składniki miksować w malakserze z końcówką do mieszania (hakiem, nie nożem i nie trzepaczką) przez 10-20 minut, aż powstanie gładki, lśniący lukier. Aby uzyskać czerwony lub zielony lukier dodać odrobinę barwnika do kilku łyżek lukru i wymieszać dokładnie łyżką (teraz już nie robotem). Dekorować rękawem cukierniczym z wąską tylką. Jeśli nie mamy rękawa można w foliowym woreczku zrobić małą dziurkę i nim dekorować ciasteczka. 

Smacznego!
J.


 

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Bezglutenowe ciastka z Rudolfem


Święta zbliżają się wielkimi krokami, a nie widać tego na naszym blogu - najwyższa pora na zmiany! Rozpoczynamy tydzień z pierniczkami - każdego dnia przedstawimy nowe pomysły na świąteczne ciacha - jako pierwsze bezglutenowe ciacha z Rudolfem!
Ciasteczka, które udowadniają, że bezglutenowe wypieki mogą być przepiękne i pyszne. Dekoracja, która jest naprawdę łatwa w wykonaniu - potrzeba trochę czekolady, garść czerwonych dropsów i odrobinę czasu, a efekt jest uroczy. Ciasteczka też są pyszne w smaku - delikatne, kruche, waniliowe... Nic innego Wam nie zostaje tylko ruszyć migiem do kuchni zagniatać ciasto! :D



Bezglutenowe ciastka z Rudolfem
porcja na około 40 ciastek
Składniki
  • 200 g zimnego masła
  • 200 g cukru pudru z cukru trzcinowego
  • 100 g mąki ryżowej brązowej
  • 200 g mąki ryżowej jasnej
  • 50 g mąki kukurydzianej
  • 1 duże jajko
  • 1 żółtko
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli
Do dekoracji:
  • 50 g mlecznej lub gorzkiej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej
  • czerwone groszki
Wszystkie składniki na ciastka wrzucić do malaksera i zmiksować, aż ciasto będzie tworzyło gładką kulę. Można również wszystkie składniki szybko wyrobić ręcznie. Ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 30 minut.
Po schłodzeniu kawałki ciasta wałkować na grubość około 3 mm, podsypując delikatnie mąką kukurydzianą. Wykrawać okrągłe kształty. Układać na papierze do pieczenia, zachowując nieduże odstępy.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 10 minut, do lekkiego zezłocenia. Wyjąć i ostudzić na kratce.
Ostudzone ciasteczka dekorować czekoladą wyciskaną z rękawa z tylką / woreczka foliowego z małą dziurką na końcu. Przy pomocy czekolady przyklejać noski.

Smacznego!
J. 

niedziela, 8 grudnia 2013

Piernikowy chlebek marchewkowy (na słodziku)


Ciasto bez cukru i z małą ilością mąki, a przy tym zachowujące urok i smak normalnego wypieku? Tak, to możliwe! Prosty w przygotowaniu i pyszny piernikowy chlebek marchewkowy. Cukier zastąpiłam słodzikiem, a mąki jest tylko szklanka, najważniejsza dla zachowania wyjątkowego smaku jest tu marchewka (skądinąd bardzo zdrowa) i aromatyczna przyprawa do piernika. Najlepiej smakuje z naturalną konfiturą, np. pomarańczową. Taki niecodzienny wypiek polecam każdemu, nawet osobom z problemami zdrowotnymi, bądź dbającym o linię.



Piernikowy chlebek marchewkowy (na słodziku)

Składniki:
  • 2 duże marchewki
  • 1 szklanka mąki
  • 3 łyżki otrębów owsianych
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • słodzik w proszku w ilości odpowiadającej ½ szklanki cukru (u mnie 4 łyżki)
  • 3 jajka
  • ½ szklanki oleju rzepakowego
  • szczypta soli
  • 3 łyżeczki przyprawy do piernika
Marchew obrać i zetrzeć na drobnych oczkach tarki.  Jajka ubić, zmiksować ze słodzikiem i olejem. W oddzielnej misce mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i przyprawą piernikową, dodać otręby. Połączyć masę mączną z masą jajeczną, na koniec wmieszać marchewkę. Ciasto przełożyć do foremki keksówki (ok 24 cm dł) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez około 45 minut w temperaturze 180 stopni (pod koniec pieczenia wbić w ciasto patyczek - jeśli się nie klei, ciasto, jest gotowe). Wystudzić. Według uznania można posypać słodzikiem w pudrze. 


Smacznego!
P.

piątek, 6 grudnia 2013

Tiramisu czekoladowe




Bawiąc się śmietanką czekoladową (wcześniej: tu i tu i jeszcze tu i tu :) ) postanowiłam przygotować także słynny włoski deser na bazie mascarpone i amaretto, tyle że w wersji właśnie czekoladowej. Czy zaskoczę kogoś, pisząć, że wyszło przepysznie? Pucharki zniknęły błyskawicznie, a ja mam coraz większą ochotę na kolejną wariację na temat tiramisu.


Tiramisu czekoladowe
na 3-4 porcje


Składniki:
  • 250 g serka mascarpone
  • 250 ml śmietany kremówki czekoladowej
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 300 ml mocnej kawy espresso
  • 50 ml likieru Amaretto
  • opakowanie biszkoptów
  • 50 g gorzkiej czekolady

Śmietanę kremówkę czekoladową z cukrem ubić na sztywno, następnie delikatnie zmieszać z mascarpone. Przestudzoną kawę wymieszać z amaretto. Biszkopty zanurzać w kawie, by nią nasiąknęły, ale zniezbyt długo by nie rozmiękły. Przygotować naczynia (miseczki, pucharki). Układać w naczyniach biszkopty, następnie warstwę kremu czekoladowego i jeszcze raz biszkopty i krem aż do wyczerpania. Posypać startą gorzką czekoladę. Deser schłodzić przez kilka godzin w lodówce.



Smacznego!
P.

środa, 4 grudnia 2013

Chocolate chip cookies


Jeszcze jeden klasyk, którego o dziwo nie było dotąd na blogu: najbardziej amerykańskie ciasteczka z drobinkami czekolady. Banalne w przygotowaniu, cudowne w smaku. Dawno nikt tak nie chwalił moich wypieków, jak koledzy poczęstowani właśnie tym smakołykiem! To co prawda jeszcze nie pierniczki, ale te ciastka są takie fajne, że na świątecznym stole też na pewno cieszyłyby się powodzeniem!

Chocolate chip cookies

Składniki:
  • 2/3 szklanki groszków czekoladowych (ew rozdrobnionej czekolady)
  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • pół łyżeczki soli
  • 170 g zimnego masła
  • 1/2 szklanki brązowego cukru
  • 1 duże żółtko
  • łyżeczka esencji waniliowej
Wszystkie składniki, oprócz czekolady zmiksować na gładką, gęsta masę. Następnie łyżką wmieszać czekoladowe drobinki. Z ciasta formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Na wysmarowanej tłuszczem blaszce układać je w dużych odstępach leciutko spłaszczając (rozpłyną się same). Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut. Wystudzić. 


Smacznego!
P.

piątek, 29 listopada 2013

Chlebek bananowy Sophie Dahl


Dziś będzie krótko. Klasa sama w sobie. Słynny chlebek bananowy według uroczej kucharki - Sophie Dahl. Taki prosty, a taki pyszny. W sam raz na deser, w sam raz na śniadanie, np. z konfiturą. Znajomi zjedli w mig, nie dziwię się :)

Chlebek bananowy 

Składniki:
  • 4 dojrzałe banany
  • 150 g brązowego cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 1 jajko
  • 75 g miękkiego masła
  • 170 g mąki
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka sody




Podłużną formę o długości 23 cm posmarować masłem i posypać tartą bułką lub mąką.
Banany rozgnieść widelcem, połączyć z cukrem, jajkiem, masłem, wanilią i cynamonem.
Mąkę wymieszać z solą i sodą i dodać do bananów. Dokładnie wymieszać.
Masę przełożyć do natłuszczonej, wysypanej bułką tartą keksówki. Piec przez około 60 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu ostudzić w formie. 


Smacznego!
P.


środa, 27 listopada 2013

Czekoladowe muffiny z gruszkami



Jesień już u schyłku, a u nas w tym roku nie było jeszcze żadnego nowego przepisu z iście jesiennymi owocami - gruszkami! Najwyższa pora to zmienić, dlatego zapraszam Was na pyszne muffiny: mocno czekoladowe, aromatyczne dzięki przyprawom korzennym i soczyste właśnie dzięki gruszkom!


Czekoladowe muffiny z gruszkami

Składniki:
  • 1 i 2/3 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ½ szklanki cukru
  • 2 jajka
  •  2/3 szklanki śmietanki czekoladowej Gostyń
  • ½ szklanki oleju
  • szczypta soli
  • łyżeczka przyprawy do piernika
  • 50 g gorzkiej czekolady, drobno pokrojonej
  • 2 gruszki
Przygotować dwie miski: w jednej połączyć składniki suche, w drugiej płynne. Obie masy zmieszać, dosypując czekoladę. Ciasto nakładać łyżką do formy na muf finy wyłożonej papilotkami lub natłuszczonej (do ¾ wysokości otworów). Gruszki obrać i pokroić w ósemki, do każdej papilotki z ciastem włożyć kawałek owocu, tak, by niemal całkowicie się zatopił. Piec przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Wystudzić. 


Smacznego!
P.



piątek, 22 listopada 2013

Szarlotka kajmakowa


Może zauważyliście, że wróciłam po dłuuugiej przerwie. Jakoś się z Asią wymieniamy blogową aktywnością ostatnimi czasy, ale mam nadzieję, że od teraz już obie będziemy aktywnie działać i zapraszać Was na słodkie pyszności! 
Ciast z jabłkami u nas dostatek, a jednak wciąż znajduję nowe warte wypróbowania. Tym razem jabłka z oryginalną nutą słodyczy, którą w tym przypadku zapewnia masa krówkowa (któż nie wyjada jej łyżeczką prosto z puszki?). Połączenie uważam za zdecydowanie trafione i polecam szybkie wypróbowanie.


Szarlotka kajmakowa 
Składniki:

Ciasto:
  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 200 g masła
  • 3 żółtka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany

Farsz:
  • 5 dużych jabłek 
  • łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki brązowego cukru
  • około 2/3 puszki masy kajmakowej
Z podanych składników zrobić ciasto: mąkę przesianą z cukrem i proszkiem posiekać  z zimnym masłem, a następnie dodać żółtka i śmietanę. Zagniatamy kulę jednolitego ciasta i podzielić je na dwie części 2:1). Schłodzić przed godzinę w lodówce. Większą częścią wyłożyć dno i brzegi formy. Spód ciasta podziurkować widelcem i podpiec przez 20 minut w temperaturze 180°C.
Obrać jabłka i pokroić na spore cząstki. Wrzucić do garnka i dusić na wolnym ogniu (można podlać odrobinką wody), aż zmiękną. Dodać cukier, cynamon i połowę kajmaku. . Gotową masę jabłkową wyłożyć na podpieczony spód, a następnie wyłożyć resztę kajmaku. Pozostałe ciasto zetrzeć na grubych oczkach tarki lub pokruszyć na wierzch ciasta (tak, by częśc jablek i kajmaku było widać z góry). Piec około 40 minut (gdyby wierzch zacząć się przypalać - przykryć folią aluminiową). Przestudzić, posypać pudrem.

Smacznego!
P.

czwartek, 21 listopada 2013

Rafaello - ciasto na herbatnikach



Jakim cudem tego ciasta nie było dotąd na blogu? Aż sama się zdziwiłam, że zapomniałam o tym znanym i prostym  do przygotowania smakołyku. Dopiero nowa współlokatorka mnie olśniła: pora na przepysznie kokosowe, kremowe ciasto na herbatnikach! Chwila w kuchni i... zrobiłyśmy! Potem jeszcze kilka godzin oczekiwania, aż dobrze się schłodzi i można z łatwością kroić i rozdawać wszystkim łakomczuchom. Po takiej dawce można mieć kokosa dość na jakiś czas, ale zdecydowanie warto.



Ciasto rafaello
Składniki:
  • 1 litr mleka
  • kostka margaryny
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • szklanka cukru
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 3-4 duże paczki herbatników 

Przygotować krem budyniowy: 600 ml mleka wlać do garnka i podgrzać. W pozostałej części mleka rozmieszać dokładnie składniki sypkie (obie mąki i cukier) i przelać do ciepłego mleka. Gotować na wolnym ogniu cały czas mieszając, aż do uzyskania gęstej masy budyniowej. Dobrze ostudzić. Zmiksować z kostką margaryny i dodać połowę wiórków kokosowych, aż do uzyskania gęstej, jednolitej masy.
Dno dużej blaszki wyłożyć  herbatnikami (dość szczelnie), następnie nałożyć warstwę kremu i ponownie pokryć herbatnikami. Układać warstwy aż skończą się składniki tak, by na wierzchu była cienka warstwa masy budyniowej. Obsypać obficie wiórkami kokosowymi. Ciasto wstawić do lodówki na minimum trzy godziny, by stało się zwarte

Smacznego!
P.