niedziela, 16 czerwca 2013

Najprostszy chleb pszenno-żytni (na zakwasie), czyli Blondies in the bakery III


Jeden z moich ulubionych i najczęściej przeze mnie pieczonych chlebów. Nie wymaga dużego nakładu pracy, godzin oczekiwania ani wymyślnych składników. Wręcz idealny jeśli chcemy otrzymać szybki, a zarazem łatwy w wykonaniu i zachwycający w smaku wypiek. Zawiera stosunkowo więcej mąki pszennej niż inne prezentowane przeze mnie chleby, dzięki czemu jest lżejszy, mniej "kwaśny" i trafiający w gusta szerszego grona miłośników pieczywa :)

A już w najbliższych dniach zaprezentujemy przepisy na znakomite pasty, wyborne konfitury, zdrowe ciasteczka i przepyszne muffiny (naszą specjalność!), które niektórzy szczęśliwcy mieli sposobność skosztować wczoraj na pikniku! :)


Najprostszy chleb pszenno-żytni
porcja na formę 12x25 cm
Składniki:

  • 270 g żytniego zakwasu
  • 135 g mąki pszennej razowej
  • 180 g mąki pszennej
  • 200 g wody, letniej
  • 1 g suchych drożdży (1/4 łyżeczki) lub 2 g drożdży świeżych (ja omijam)
  • 9 g soli

Wszystkie składniki wymieszać w misce i pozostawić na 45 minut, następnie przemieszać ciasto i znów zostawić na 45 minut. Następnie przełożyć ciasto do formy wysmarowanej oliwą i wysypanej otrębami. Pozostawić do wyrośnięcia na 3 godziny (ciasto ma prawie podwoić swoją objętość). Rozgrzać piekarnik do 240ºC. Wyrośnięty chleb wstawić do piekarnika. Na dnie piekarnika postawić naczynie z gorącą wodą. 
Piec z parą przez 10 minut, następnie obniżyć temperaturę do 220ºC i piec jeszcze 35 minut. Studzić na kratce.

Smacznego!
J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu możesz zamieścić swój komentarz do naszego posta. Jesteśmy bardzo wdzięczne za wszystkie słowa z Waszej strony! :)