poniedziałek, 23 grudnia 2013

Domek z piernika



Pierniczków piekłam już setki, jak nie tysiące, jednak zawsze brakowało mi odwagi, by zabrać się za coś o stopień trudniejszego i ambitniejszego - domek z piernika. W tym roku, po stworzeniu różnorodnie udekorowanych ciasteczek (i odkryciu, jak wspaniałe i ciekawe jest ozdabianie słodkości!) uznałam, że domek jest czymś obowiązkowym na święta. I muszę przyznać, że było warto... A poza tym łatwiej niż się spodziewałam! :D

Czego potrzeba by zbudować domek? Po pierwsze czasu - na domek trzeba mieć jakiś pomysł, a i samo dekorowanie go pochłania wiele minut... Po drugie osób do pomocy - przyznam, że nie wyobrażam sobie, bym miała skleić domek sama - dodatkowe rączki są niezbędne do przytrzymania ścian (tu: podziękowania dla moich rodziców). Po trzecie - chęci! Jak się chce, to można zbudować nawet zamek z piernika... Zatem do dzieła - satysfakcja niebywała, a praca prostsza niż myślicie! :)


Domek z piernika
Składniki:
na 1 domek + elementy dodatkowe (np. choinki, płotek...)
  • 600 g mąki pszennej
  • 250 g masła
  • 200 g cukru trzcinowego
  • 7 łyżek płynnego miodu
  • 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 6 łyżeczek przyprawy korzennej do piernika
Jeszcze przed przygotowaniem ciasta należy wyciąć szablony. Ja używałam tych.
Do garnuszka włożyć masło, cukier i miód. Podgrzać, do rozpuszczenia cukru i masła, mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić.
Do misy miksera wsypać mąkę, sodę, przyprawy, wymieszać. Dodać przestudzoną miksturę maślano-cukrową. Zmiksować na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sypka można dodać łyżkę miodu.
Masę piernikową wałkować na grubość 5-6 mm (grubsze ściany są solidniejsze). Wycinać ściany domu, dach, płotek i podstawę. Małe elementy (jak drzwi, okienka) należy tylko zarysować i ostatecznie wyciąć po upieczeniu. Można wycinać na lekko oprószonej mąką powierzchni, następnie przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut. Ważne, że brzegi powinny się zacząć wyraźnie brązowić. Odczekać chwilę (ciasto będzie miękkie), następnie przełożyć na kratkę, do wystudzenia.

Przygotować lukier z przepisu na lukier królewski I (najlepiej całej jednej porcji). 
Przygotowanym lukrem udekorować domek według własnego pomysłu. Można do ozdoby używać też wszelakich posypek, groszków czekoladowych, żelków, barwników cukierniczych.
Następnie skleić domek. To też robimy za pomocą wcześniej przygotowanego lukru. Na tym etapie zdecydowanie należy poprosić współmieszkańców o pomoc, bo dodatkowe rączki do sklejania ścian są potrzebne. Wpierw przyklejamy jedną ściankę do podstawy, później następną do niej i do spodu, aż do czwartej ściany. Na tym etapie zostawiłam domek do momentu, aż lukier zastygł Na koniec przyklejamy dach. Gdy całość jest gotowa możemy przykleić ozdobne elementy jak drzwi, płotek, drzewka czy komin.

Smacznego!
J.



2 komentarze:

  1. W tym roku juz za pozno, ale zaplanuje z checia za rok - cudny domeczek, moje dzieciorki by oszalaly!
    Wesolych Swiat!

    OdpowiedzUsuń

Tu możesz zamieścić swój komentarz do naszego posta. Jesteśmy bardzo wdzięczne za wszystkie słowa z Waszej strony! :)