Patrzę na nie i widzę jakieś dziwne wypieki. Ni to makowce, ni to serniczki. Decyduję się skosztować i... nagle przed oczami widzę choinkę, prezenty, biały obrus, śnieg... Aż trudno to opisać! Spód makowy, ale nie tylko - z wyczuwalnym charakterystycznym smakiem migdałów, cudowną słodką nutą czekolady i kontrastującym z tym wszystkim zapachem kokosu. Jednak całego ideału dopełnia warstwa serowa. Delikatna, kremowa, rozpływająca się w ustach, cudownie pachnąca wanilią... I dopiero kiedy się orientuję, że w dłoni została mi tylko papilotka, a całą babeczkę chyba mi ktoś ukradł, bo przecież wzięłam tylko jednego gryza, odkrywam że te babeczki nie są zwyczajne! Są po prostu czystą esencją słodkiego smaku świąt!
Babeczki makowe z serem
porcja na 16 babeczek
przepis z kwestii smaków
Składniki:
Masa makowa:
- 1 i 1/2 szklanki słodzonej masy makowej (własnej lub gotowej)
- 1/2 szklanki zmielonych płatków migdałów lub migdałów bez skórek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- 1/2 szklanki orzechów włoskich, posiekanych
- 1 jajko
- 50 g ciemnej czekolady
- 2 szklanki (500 g) trzykrotnie zmielonego sera
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/2 puszki (266 g) słodzonego mleka skondensowanego
- 1 całe jajko
- oraz aromat, ale niekoniecznie: 1 łyżka likieru kokosowego lub rumu lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1 szklanka cukru pudru
- około 1 - 2 łyżek soku z cytryny
- skórka starta z cytryny
Masa makowa: piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Do miski włożyć masę makową, dodać zmielone płatki migdałów, proszek do pieczenia, wiórki kokosowe, orzechy włoskie, jajko, wszystko wymieszać łyżką. Dodać posiekaną w kosteczkę czekoladę i wymieszać. Masę wyłożyć do papilotek, delikatnie wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 minut.
Masa serowa: do czystej miski włożyć ser i wymieszać z mąką ziemniaczaną. Dodać mleko skondensowane, jajko oraz aromat, wymieszać łyżką lub rózgą na gładką masę. Wylać na masę makową i wstawić z powrotem do piekarnika na 15 minut (po tym czasie masa serowa powinna być zastygnięta). Wyjąć z piekarnika i ostudzić, przez pierwsze 15 minut w formie, później wyjąć babeczki na kratkę. Będą gotowe po całkowitym ostudzeniu.
Lukier cytrynowy: do miski wsypać cukier puder, dodać łyżkę soku z cytryny i skórkę z cytryny. Wymieszać. Dodać więcej soku z cytryny w razie potrzeby, aby uzyskać odpowiednią konsystencję lukru, gdyby lukier był za rzadki, dodać więcej cukru pudru. Polać babeczki, lukier zastyga po około 2 godzinach.
Smacznego!
J.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Tu możesz zamieścić swój komentarz do naszego posta. Jesteśmy bardzo wdzięczne za wszystkie słowa z Waszej strony! :)